Achievement.jpg

Competition Wins 2011/2012

LLANDAFF ROLL OF HONOUR – 2011 – 2012

Club Annual Awards for 2012

Proposed by the Club Captain, Vice Captains and Coaches

Member of the Year – Christine Hughes

Crew of the Year – WMasC8+ – Tracey Wilkinson, Jo Ryder, Christine Hughes, Sherlie Richards, Susan Hoddell, Rosemary Martin, Angharad Saunders, Laura Starrs, cox Eve Morgan

Junior Man of the Year – Ellis Green

Junior Woman of the Year – Bethan Roberts

Cox of the Year – Meghan Smith

Most improved Male ‘sculler’ of the Year – Edward Joe Lewis

Most improved Female ‘sculler’ of the Year – Laura Clements

 

Penarth Regatta

Master 4+ –  Olaf Ziegler, John McTeague, Daniel Briley, David Briley, cox Mary Yee

 

Gloucester Regatta – August 2012

IM3 4+ – Gareth Ahmun, Stuart Walker, Andy Quinn, Sean Sweeney, cox Meghan Smith

N1x – Stuart Walker

IM3 1x – Andy Pratt

 

Ross Junior/Masters Regatta – August 2012

Mas E 4x – Ian Weeks, John Llewellyn, Kent Matthews, Gary Brace

 

Ross Regatta – August 2012

WN4+ – Anja Floriani, Bethan Davies, Rebecca Danks, Debs Noyes, cox Rachel Davies

WMasC8+ – Chris Hughes, Sandra Franklin, Rosemary Martin, Dawn Brace, Holly Powells, 3 from Ross RC, cox Roisin Willmott

IM38+ – Edward Lewis, Richard Lewis, David Briley, Richard Clarke, Tom Mansfield, Ellis Green, Gareth Ahmun, Sean Sweeney, cox Tom Brock

 

Oxford City Royal Sprint Regatta – August 2012

WN4+ – Holly Powell, Stephanie Mais, Hannah Burdle, Evy De Leenheer, cox Tom Brock

W Adaptive A/T 1x – Tyler Hallett

 

Llandaff Sprint Regatta – July 2012

WJ15 1x – Bethan Roberts

MxSen4+ – Jo Ryder, Christine Hughes, Sean Sweeney, Lewys Thomas, cox Evy Morgan

MN4+ – Richard Clarke, Thomas Mansfield, David Briley, Daniel Briley, cox Mary Yee

J13 2x – Ben Fry, Dylan Palmer

WJ13 2x – Isabelle Peter, Cerys Stamp

J161x – Ellis Green

 

British Schools Indoor Rowing Championships – March 2012

J13 – (Silver) – Dylan Palmer

J 13 – (Bronze) – Joe Miles

 

Head of the River Race – Tideway 8+ – March 2012

IM38 + – Jack Thomas (as part of the Rhyfio Cymru 8) – Winners

 

Cardiff Small Boat Head of the Taff – March 2012

J16 1x – (fastest 1x of the day) Ellis Green

J16 2x – (fastest 2x of the day) – Ellie Green, Jack Herbert

J14 4x+ – Izzy Peters, Ben Fry, Joe Miles, Dylan Palmer, cox Meghan Smith

J13 1x –

WMasD 4+ – (fastest coxed 4 of the day) – Tracey Wilkinson, Susan Hoddell, Sherlie Richards, Dawn Brace, cox Meghan Smith

WMasC 8+ -Traey Wilkinson, Joanne Ryder, Sherlie Richards, Christine Hughes, Angharad Saunders, Rosemary Martin, Susan Hoddell, Laura Starrs, cox Eve Morgan

WN4+ – Angharad Jones, Bethan Roberts, Carys Lowe, Mari Crotty, cox Sarah Thomas

 

Monmouth Head – Dec 2011

WMas D 4+ – Tracey Wilkinson, Rosemary Martin, Sherlie Richards, Janet Reece, cox Roisin Willmott

WJ16 1x – Bethan Roberts

J16 2x – Ellis Green, Jack Herbert

Mas E 2x – John McTeague, Tim Hellis

WJ18 4x – Rachel Davies, Meghan Smith, Mari Crotty, Ffion Jones

 

Welsh Open Indoor Rowing Championships – Dec 2011

Senior Women (Gold) – Stephanie Mais

Senior Women (Gold) – Stephanie Hishop

Welsh Schools Indoor Rowing Championships – Dec 2011

WJ15 – (Gold ) – Bethan Roberts

WJ16 – (Gold) – Kirstin Watts

WJ15 – (Silver) – Taylor Robinson

J13 – (Silver) – Dylan Palmer

J13 – (Bronze) – Joe Miles

 

Evesham Autumn Head – Nov 2011

IM3 4+ – Andy Pratt, Joe Lewis, Andy Quinn, Charles Ingham-Clark, Eve Morgan (cox)

 

Cardiff Small Boats Head – Nov 2011

IM2 4+ – (fastest 4+ of the day) – Andy Pratt, Joe Lewis, Andy Quinn, Gareth Ahmun, Mary Yee (cox)

IM3 4+ – Gareth Ahmun, Nick Hartley, Andy Quinn, Charlie Ingham-Clark, Mary Yee (cox)

MasF2x –  (fastest 2x of the day) – Tim Hellis, Gary Brace

N 2x – Adam Thomson, Gary Brace

MasF 1x – Tim Hellis

W 1x – (fastest women’s 1x of the day) – Kate Evans

WJ15 2x – Taylor Robinson, Bethan Roberts

J16 2x – Ellis Green, Jack Herbert

WJ16 2x – Angharad Jones, Kerstin Watts

J16 1x – Rory Bartle

WIM3 1x – Stephaine Hislop

WJ16 1x (fastest Junior women 1x of the day) – Kerstin Watts

WJ15 1x – Taylor Robinson

 

Monmouth Autumn Head – Oct 2011

J151x – Sam Hudson

W 2x –  Bethan Roberts, Christine Berry

 

Worcester Autumn Regatta – Sept 2011

WN2x – Eve Morgan, Christine Berry

WJ151x – Bethan Roberts

J161x – Rory Bartle